Varför håller shiamuslimska regimpredikanter från Iran konferens i Sverige idag?

Publicerat 6 augusti, 2019 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Bra skrivet och jag har länge undrat över infiltrationen i Sverige när det gäller islamister. Läs även denna artikel.https://ledarsidorna.se/2019/08/muslimska-brodraskapet-starker-greppet-om-utrikesdepartementet/?fbclid=IwAR0EXuUcf3gtRP–YuIiAMeMNh8gzg1CjErm-T0_WMCfhEKtX0zlY4JdwCM

Petterssons gör Sverige lagom!

Från Fathi Mojtabas Facebook.

🔴Stoppa Shiamuslimska destruktiva aktiviteter i Sverige🔴

Via en persisk reklam på Facebook fick jag veta att Shiamuslimer med kopplingar till den religiösa fascismen i Iran kommer att ha en stor evenemang i Stockholm på Vårby vägen 63 nu på lördag den 15:e juni 2019.

View original post 536 fler ord

Annonser

Kostnader för gruppvåldtäktsfall i Sverige

Publicerat 24 juni, 2019 av ladycobra
Kategorier: BRÅ Brottsförebyggande rådet, BRÅ rapport om våldtäkter i Sverige, BRÅ:s statistik gällande våldtäkter, BRÅ:S STATISTIK VÅLDTÄKTER, BROTT OCH STRAFF, Gruppvåldtäkter, INVANDRING OCH INTEGRATION, KOSTNADER FÖR VÅLDET I SAMHÄLLET, KRIMINALITET OCH VÅLD I SAMHÄLLET, Okatigoserat, POLITIK

Rebloggar detta då det inte är ofta man får se så specifik uppställning på kostnader för våldtäkter och fängelsevistelser.  Läs också BRÅ rapporter senaste gjord 2005 som jag kopierat i mitt blogginlägg, samt lyssna på videos om våldtäkter nedan i mitt blogginlägg.

https://ladycobra.wordpress.com/2014/01/23/ensamkommande-flyktingbarn-atalas-for-gruppvaldtakt-infor-publik/

 

Bakom kulisserna

Image result for vÃ¥ldtäkt Källa: Uppdrag Granskning

Sådana siffror ser man sällan, då myndigheterna vill mörka dem så mycket som möjligt, vad gruppvåldtäkterna kostar samhället. Listan nedanför är bara en liten del av alla som förekommer. Kom över detta av en slump.

Längst ner en lista över etnecitet

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

https://gangrapesweden.nordfront.se/rapecosts.php

Antal dömda i gruppvåldtäktsfall totalt: 144
Av dessa är 27 st med svenskt klingande namn, övriga är invandrare

Antaganden: Ute efter 2/3 av strafftiden, fängelsekostnad 5.000 SEK per dag, utvisningskostnad 75.000 SEK

Total fängelsekostnad: 405.150.000 SEK
Total försvarskostnad: 19.264.486 SEK
Total skadeståndskostnad: 11.621.206 SEK
Total utvisningskostnad: 2.400.000 SEK

Total direktkostnad från domsluten: 438.435.692 SEK

NamnMålnum-merFörsvars-kostnadSkadeståndFängelse-kostnadUtvisnings-kostnad
MORTEZA AFZALIB 2939-11550.04442.8577.300.00075.000
MOHAMMADI AZIZ AHMADB 2939-11192.46342.8577.300.00075.000
RAFI BAHADURIB 2939-11366.274175.0007.300.000
RUSTAM GHAFORYB 2939-11253.90142.8575.475.00075.000
HEDAYAT RAHMATIB 2939-11209.21242.8577.300.00075.000
HASHEMI SALAHEDINB 2939-11

View original post 3 411 fler ord

Kristemokraterna. R.I.P.

Publicerat 19 juni, 2019 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Måste Reblogga detta inlägg då jag tycker att det är mycket bra skrivet!
Jag instämmer med 100 % vad skribenten skriver. Vill att ni lyssnar på Lars Enarsson Pastor i Uppsala om KD och Jimmie Åkesson mycket bra talat.

mickecarlssonsblog

Vad gick upp som en som men ner som en pannkaka?

En liten vink: det beror sannolikt inte på abortfrågan.

1963 föreslogs en ny gymnasiereform där ämnet kristendom skulle skäras ned mycket kraftigt.

Ämnet bytte namn till religionsundervisning och svenska barn skulle bland annat tutas i lögner om islam.

Trots att omkring 30 % av Sveriges befolkning skrev på
en namninsamling som var mot förändringen drevs det igenom i riksdagen.

1964 startades det kristdemokratiska partiet som en reaktion på det som nu kan ses vara en del av Sveriges förfall.

Först 1991 kom partiet över fyraprocentspärren och på egen hand in i riksdagen.

1998 fick de hisnande 11,77 procent men de har dalat i varje val sedan dess, under mandatperioden 2014–2018 låg de i många opinionsmätningar till och med under fyraprocentspärren och skulle åka ur riksdagen.

Inför riksdagsvalet 2018 lyckades de vända trenden genom att framstå som Sverigevänliga och kritiska…

View original post 95 fler ord

Gunnar Sandelin: Den demografiska förändringen fortsätter oförminskat, del 2

Publicerat 14 maj, 2019 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Tack min favoritjournalist Gunnar Sandelin för detta inlägg som verkligen beskriver hur Sverige blivit och om denna nuvarande Jök regering får fortsätta förstöra Sverige så kommer vi att bli i minoritet i vårt eget land. Läs vad han skriver nedan.

DET GODA SAMHÄLLET

Gunnar Sandelin

Män i brottsaktiv ålder är den känsligaste värdemätaren på tryggheten i ett samhälle. Deras grupperingar och aktiviteter präglar mycket av det psykologiska klimatet i ett land, eftersom det avgör hur säkra vi kan känna oss på gator och torg, till och med i våra hem. Den senaste stora genomförda brottsutredningen, som Brå gjorde 2005 i Sverige om svenskar och invandrares kriminalitet, bör relateras till den demografiska förändring som har skett fram till slutet av förra året. Men först en kort återblick:

View original post 873 fler ord

Därför kommer SD att fortsätta växa

Publicerat 6 januari, 2019 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Mycket bra skrivet av Lars Bern och måste därför reblogga detta.. Att hata och ljuga och smutskasta Sveriges tredje största parti, gör att människor tappar förtroende för dessa hatande människor som väljer att försöka förhindra SD att få inflytande i riksdagen, gör dem bara som lekande barn i sandlådan, för SD är varken rasister, nazister eller homofobier eller antisemiter utan är bara ett realistiskt tänkande parti med drygt 1,1 miljoner väljare däribland massor med invandrare från olika länder som också förstår att vi kan inte ta emot hur många flyktingar som helst då vi ser att Sverige klarar inte av de problem vi redan har, dessutom kostar det massor med miljarder som skulle behövas till sjuk och åldringsvård som bara blivit sämre och sämre samt till försvar och polis med mera.
Lyssna på Jimmie Åkessons tal i Järva 2018 och försök hitta något rasistiskt i detta fantastiska tal, jag hittar inget i alla fall.

anthropocene

Strax före Jul sände Thomas Karlsson som är fil dr och fri skribent det han kallade ett vykort från Brasilien till SvD som förklarar något som det svenska politiska etablissemanget borde försöka ta till sig.

När högerextremisten Jair Bolsonaro och Socialliberala partiet (PSL) vann valet i Brasilien pratade Karlsson med många på plats. De ville inte ha någon fascism. De var dock trötta på segregerade grindsamhällen (gated communities), slum, den stora risken att rånas eller rent av mördas och våldtas. De skydde den enorma korruptionen där i princip bara hårt arbetande personer med låga löner betalar skatt och där politiker skor sig ohämmat. Det senare gäller även Sverige där löner till politiker skenar medan vanligt folk får det allt sämre.

Brasilien lär oss att staten minst måste klara att upprätthålla sitt våldsmonopol som är en grundförutsättning för varje stats möjlighet att överleva. Utan ett fungerande våldsmonopol upplevds det bättre att betala sina…

View original post 492 fler ord

Med förhoppning om ett Gott Nytt 2019!

Publicerat 6 januari, 2019 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Tags:

Mycket bra skrivet och jag instämmer till 100 % med Lars Bern!

anthropocene

Jag har under det gångna året skrivit krönikor och spelat in videofilmer som tagit upp olika aspekter på globalismen. Denna politiska rörelse har vuxit fram under ett sekel ur några hundra megaföretags och bankers strävan efter global marknadsdominans. De har skaffat sig ett fast grepp om västvärldens etablissemang och medier. Lagar och internationella avtal har under efterkrigstiden prioriterat dessa företags, bankers och deras ägares intressen, allt motiverat av den heliga tillväxten som alltid går före alla andra mål. EU och senare års handelsavtal är lysande exempel på detta.

Resultatet är en utveckling där välståndet allt mer koncentreras till de rikaste procenten av mänskligheten och till dem som står de rika nära. Hit räknas det politiska etablissemanget som på senare decennier kunnat kraftigt öka sina arvoden och ta emot kickbacks från de rikaste efter förrättat värv. Den resterande stora massan människor får nästan ingen del av tillväxten och stora grupper får…

View original post 773 fler ord

Det hade behövts lite till.

Publicerat 21 oktober, 2018 av ladycobra
Kategorier: POLITIK

Tags:

Måste reblogga detta som Lage Hortlund skrivit om hur det är nu i riksdagen och om SD som 7 klövern utestänger från allt inflytande och därmed utestänger 1,1 miljoner människor i Sverige däribland väldigt många invandrare som röstat på SD , detta hör inte till en demokrati att behandla Sveriges tredje största parti på detta sätt som är ren mobbing från konkurrerande partier i riksdagen.

SD-väljer-vård-före-invandring

Ord från nord.

Vi nådde inte ända fram kan man väl som sverigedemokrat med ett Fälldincitat få säga om valresultatet 2018. Det hade behövts lite till. Särskilt om man ser på försöken till regeringsbildning som i stor utsträckning även fortsättningsvis handlar om en graverande respektlöshet gentemot väljarna genom alla ansträngningar att hålla Sverigedemokraterna utanför inflytande. Det kommer visserligen även fortsatt att gynna SD som enda verkliga opposition men den än större frågan om Sverige klarar fyra år till utan att definitivt påbörja den irreversibla resan utför genom bibehållen massinvandring från starkt avvikande kulturer oroar i än högre grad.

Glädjande då att man på lokal nivå i Skåne där Sverigedemokraterna i många kommuner blivit näst största eller största parti, hos Moderaterna bland annat tycks ta avstånd från partiets centrala riktlinjer och inleder samarbete med Sverigedemokraterna. Där går ett riktigt stort SD helt enkelt inte att bortse ifrån. Demokratin tycks fungera som den är tänkt…

View original post 281 fler ord


%d bloggare gillar detta: